UPLATNENIE ABSOLVENTOV V ZAMESTNANÍ
Najviac (približne 22 %) stredoškolských absolventov do 5 rokov od ukončenia štúdia v Banskobystrickom kraji pracovali ako technici a odborní pracovníci. Najviac vysokoškolských absolventov do 5 rokov od ukončenia štúdia pracovalo ako špecialisti (49 %).
V prvom polroku 2020 približne 44 % absolventov stredných škôl do 25 rokov v Banskobystrickom kraji si našlo prácu v korešpondujúcom zamestnaní k vyštudovanému odboru vzdelania. U vysokoškolákov do 30 rokov sa podiel pracujúcich mimo odbor vzdelania pohyboval na úrovni 62 %.
Veľká časť stredoškolsky a vysokoškolsky vzdelaných absolventov si prácu nachádzalo mimo odbor vzdelania, ktorý vyštudovali.
Štruktúra absolventov stredných a vysokých škôl do 5 rokov od ukončenia štúdia z hľadiska optimálnosti vykonávaného zamestnania v prvom polroku 2020 v Banskobystrickom kraji
V minulosti sa v dôsledku nedostatočnej kvantitatívnej a kvalitatívnej zhody medzi systémom vzdelávania a trhom práce uplatňovalo množstvo absolventov vysokých škôl v zamestnaniach s postačujúcim nižším ako vysokoškolským stupňom vzdelania.
V súčasnosti je problémom predovšetkým uplatnenie absolventov vysokých škôl do 5 rokov od ukončenia štúdia, z ktorých v Banskobystrickom kraji v prvom polroku 2020 pracovalo na stredoškolskej pozícii približne 26 %. Absolventi, ktorí ukončili vysokoškolské vzdelanie pred viac ako 5 rokmi, sa v prvom polroku 2020 v 20 % prípadov uplatnili na pozícii, ktorá vyžaduje stredoškolské vzdelanie.
Štruktúra absolventov vysokých škôl z hľadiska minimálneho požadovaného stupňa vzdelania vo vykonávanom zamestnaní v prvom polroku 2020 podľa doby od ukončenia štúdia v Banskobystrickom kraji
Najviac sa uplatnili vo vyštudovanom odbore absolventi stredných a vysokých škôl, ktorí ukončili štúdium pred menej ako 5 rokmi v zdravotníctve a technických vedách a náukách. Viac ako 89 % absolventov zdravotníctva sa uplatnilo v korešpondujúcom zamestnaní. Naopak, najmenej sa uplatnili v odbore absolventi v oblasti poľnohospodárstva a prírodných vied.
Podiel absolventov stredných a vysokých škôl do 5 rokov od ukončenia štúdia, ktorí pracujú v odbore vzdelania podľa hlavných skupín odborov vzdelania v Banskobystrickom kraji v prvom polroku 2020
SŠ absolventi odborov sanitár, zdravotnícky asistent, mechanik nastavovač, učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo, mechanik - mechatronik, elektrotechnika, mechanik strojov a zariadení, zdravotnícky záchranár, mechanik elektrotechnik.
VŠ absolventi odborov všeobecné lekárstvo, urgentná zdravotná starostlivosť, ošetrovateľstvo, právo, predškolská a elementárna pedagogika, právo, aplikovaná informatika, ekonomika a manažment podniku, psychológia.
MZDY ABSOLVENTOV JEDNOTLIVÝCH ODBOROV
Stredoškolskí absolventi, ktorí doštudovali pred menej ako 5 rokmi, dosiahli v Banskobystrickom kraji v prvom polroku 2020 priemernú hrubú mesačnú mzdu 972 EUR, absolventi vysokých škôl zarábali približne 1 272 EUR.
Pri porovnaní priemerných hrubých mesačných miezd absolventov do 30 rokov v Banskobystrickom kraji dominujú vysokoškoláci, ktorí v prvom polroku 2020 zarobili v priemere 1 129 EUR oproti stredoškolákom s 957 EUR‑ami mesačne.
Najlepšie zarábajúcou skupinou boli absolventi hlavnej skupiny odborov Zdravotníctvo. Stredoškolskí absolventi do 5 rokov od ukončenia štúdia zarábali v tejto skupine mesačne v priemere 1 064 EUR v hrubom, vysokoškolskí absolventi 1 546 EUR.
Priemerné hrubé mesačné mzdy absolventov SŠ a VŠ do 5 rokov od ukončenia štúdia v hlavných skupinách odborov vzdelania v prvom polroku 2020 v Banskobystrickom kraji (v EUR)
NEZAMESTNANOSŤ ABSOLVENTOV
Takmer 11 % absolventov stredných škôl, ktorí ukončili štúdium v roku 2019 v Banskobystrickom kraji, si nenašlo prácu do jedného roka od ukončenia štúdia. Týka sa to absolventov bez pracovných skúseností, ktorí nepokračovali v štúdiu na vysokej škole.
Z absolventov 2. alebo 3. stupňa na vysokých školách v roku 2019 v Banskobystrickom kraji bez predošlých pracovných skúseností bolo k júnu 2020 evidovaných ako nezamestnaní na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny približne 3,8 % absolventov.